RIBCA Coach of the Year Winners

2021

Division 1 North/East

Mike McParlin, La Salle

Division 1 South/Central

John Kavanaugh, Classical

Division 2 North

Kevin Randall, Burrillville

Sean Kelly/Kyle VanRossum, Wheeler

Division 2 South

Donnie Bowen/Dave Gee, E.Greenwich

Matt Fontaine, Pilgrim

Division 3

Dean Felicetti, Prout

Greg Rakovic, Saint Patrick

2020

Division 1

Joe Andrade, East Providence

Joe Bennett, Smithfield

Division 2

Joe Occhi/Mario Occhi, Portsmouth

Bill Coughlin, Tolman

Division 3

Kent Crooks, Lincoln

Mike Newsome, Rogers

Greg Rakovic, Saint Patrick

 

2019

Division 1

Isaiah McDaniel, Cranston East

Aaron Thomas, North Kingstown

 

Division 2

Kyle Bodington, Narragansett

Mike Gleason, Westerly

 

Division 3

Kevin Payette, Blackstone Valley Prep

Henry Coleman, Mount St Charles

 

2018

Division 1

Isaiah McDaniel, Cranston East

Charlie Holliday, Mount Pleasant

 

Division 2

Gary Reedy, Cumberland

Mike Gleason, Westerly

 

Division 3

Kevin Randall, Burrillville

Jeff Doucette, Central Falls

Sean Kelly, Wheeler

 

2017

Division 1

Joe Andrade, East Providence

Tom Sorrentine, Saint Raphael

Division 2

Matt Pita, Shea

Kyle Bodington, Narragansett

 

Division 3

Ralph Apici, Scituate

David Landoch, Tiverton

 

2016

Division 1

John Kavanagh, Classical

Alex Butler, East Providence

 

Division 2

Kyle Bodington, Narragansett

Joe Occhi, Portsmouth

Mike Gleason, Westerly

 

Division 3

Kevin Randall, Burrillville

Corey Downey, Chariho

 

2015

Division 1

Pat Sullivan, Barrington

Charlie Holliday, Mount Pleasant

 

Division 2

Matt Records, East Greenwich

Paul Rizzo, North Providence

 

Division 3

Jason Blouin, Moses Brown

Henry Coleman, Mount St Charles

Ralph Apici, Scituate

 

2014

Division 1

Tom Campbell, Coventry

Joe Bennett, Smithfield

 

Division 2

Pat Sullivan, Barrington

Mike Kayata, Tolman

Richard Grenier, West Warwick

 

Division 3

Matt Records, East Greenwich

Jason Blouin, Moses Brown

2013

Division 1

John Kavanagh, Classical

Aaron Thomas, North Kingstown

 

Division 2

Gary Reedy, Cumberland

Mike Gleason, Westerly

 

Division 3

Kevin Lendrum, Middletown

T.J. Ciolfi, North Smithfield

 

2012

Division 1

Marc Bayha, La Salle

Aaron Thomas, North Kingstown

 

Division 2

Gerard Arcouette, Tiverton

Richard Grenier, West Warwick

 

Division 3

Eric Simonelli, Prout

Tom Rayko, Toll Gate

 

2011

Division 1

Tom Campbell, Coventry

Jim Moretti, Cranston West

 

Division 2

Paul Rizzo, North Providence

Mike Gleason, Westerly

 

Division 3

Steve DeMeo, Johnston

Steven Nadeau, Juanita Sanchez

 

2010

Division 1

Henry Coleman, Central

Floyd Narcisse, Central

Jim Moretti, Cranston West

Aaron Thomas, North Kingstown

 

Division 2

Steve DeMeo Jr, Coventry

William Mitchell, Scituate

 

Division 3

Steve DeMeo Sr, Johnston

 

2009

Division 1

William Monigan, Cranston East

Jim Moretti, Cranston West

 

Division 2

Dave Gee, Narragansett

William Mitchell, Scituate

 

Division 3

Steve DeMeo Jr, North Smithfield

 

2008

Division 1

Aaron Thomas, North Kingstown

Kyle Ivey-Jones, Woonsocket

Nehru King, Woonsocket

 

Division 2

Todd Keefe, Classical

Bill Tarvis, Coventry

Jim Psaras, Rogers

 

Division 3

Scott Colantonio, Mount St Charles

2007

Division 1

Ed Heroux, La Salle

Joe Bennett, Smithfield

 

Division 2

Todd Keefe, Classical

Dave Tedeschi, Feinstein

Kent Crooks, Lincoln

 

Division 3

Brian Hauser, Burrillville

Steve DeMeo Jr, North Smithfield

2006

Division 1

Jamal Gomes, Hendricken

Ed Heroux, La Salle

 

Division 2

Chris Cobain, Exeter/West Greenwich

Jim Psaras, Rogers

 

Division 3

Dave Tedeschi, Feinstein

Mike Lunney, Portsmouth

Rick Pascoe, Portsmouth

 

2005

Division 1

Floyd Narcisse, Central

Alex Butler, East Providence

 

Division 2

Chris Cobain, Exeter/West Greenwich

Paul Rizzo, North Providence

Jim Psaras, Rogers

 

Division 3

Mike Clancey, Middletown

William Mitchell, Scituate

 

2004

Division 1-AA

Jamal Gomes, Hendricken

Dave Nyblom, Hope

 

Division 1-A

Chris Ritacco, Chariho

Jim Moretti, Cranston West

Jim Psaras, Rogers

Joe Bennett, Smithfield

 

Division 2

Chris Cobain, Exeter/West Greenwich

William Mitchell, Scituate

 

2003

Division 1-AA

James Ahern, Mount Pleasant

 

Division 1-A

Rick Harris, Cranston East

Aaron Thomas, North Kingstown

Ken Rix, Pilgrim

Mike Kayata, Tolman

 

Division 2

Chris Cobain, Exeter/West Greenwich

Mike Sullivan, Lincoln

 

2002

Division 1-AA

Rick Deutsch, Classical

 

Division 1-A

Rick Harris, Cranston East

Paul Rizzo, North Providence

Jim Psaras, Rogers

 

Division 2

Domenic Raiola, Mt Hope

William Mitchell, Scituate

 

2001

Division 1-AA

Kevin Monagle, East Providence

 

Division 1-A

Jim Moretti, Cranston West

Ken Rix, Pilgrim

Jim Psaras, Rogers

 

Division 2

Jim Dickinson, Barrington

William Mitchell, Scituate

Walter Gonzalez, Shea

2000

Division 1

Ed Heroux, La Salle

Aaron Thomas, North Kingstown

Jim Moretti, Cranston West

 

Division 2

Jim Dickinson, Barrington

Ed McVeigh, Central Falls

 

1999

Division 1

Sal Augeri, Chariho

Richard Deutsch, Classical

Tom O’Connor, Cumberand

Paul Records, Toll Gate

 

Division 2

Jim Dickinson, Barrington

Mike Sullivan, Lincoln

 

1998

Division 1

Richard Deutsch, Classical

Dave Nyblom, Hope

Jim Psaras, Rogers

Bill Bennett, Smithfield

 

Division 2

Joe May, Exeter/West Greenwich

George Jacques, Ponaganset

 

1996

Class A

Rick Harris, Cranston East

Ed Heroux, La Salle

Jim Psaras, Rogers

 

Class B

Brian Sullivan, Middletown

Bill Bennett, Smithfield

 

Class C

Joe May, Exeter/West Greenwich

Jim Hopkins, Johnston

 

1995

Class B

John Dias, Portsmouth

 

1994

Class B

John Dias, Portsmouth

 

1979

Metropolitan

Ray Pepin, Hendricken

 

Suburban

Dave Chevalier, North Providence

 

Central

Andy Anderson, Tiverton

 

1978

Metropolitan

Don Pastine, Central

 

Suburban

Dan Sylvester, West Warwick