All State 1980-1989

1989

First Team

Paul Yankee, Cumberland

Jim Dickinson, Lincoln

Mike Narcavage, Hendricken

Tony Sanders, Hope

Chuck Palumbo, West Warwick

Second Team 

Donovan Beckel, Smithfield

Matt D'Ambra, North Providence

Chris Dux, East Greenwich

Floyd Graham, North Providence

Joe Nimley, La Salle

1985

First Team

Michael Adams, St Raphael

Derrick Scurry, Woonsocket

Mark Ceseretti, Our Lady of Prov.

Julius Sacko, Classical

Scott Jablonski, Cranston West

Second Team

Keith Anderson, Rogers

Brian Daily, Davies

Paul Gonsalves, West Warwick

Ben Hopkins, Ponaganset 

Dan McConaghy, La Salle

1981

First Team

Kevin Boreri, Middletown

Bob Britto, Our Lady of Providence

Walter Bryant, Hope

Guy Carroll, Pilgrim

Tony Fiore, Hendricken

Second Team

Henri Butler, Ponaganset

Art Colello, LaSalle

Jim Pagliarini, Hendricken

Donald Perry, Mount Pleasant

Chris Stiepock, Lincoln

1988

First Team

Ed Cooley, Central 

Abdul Abdullah, Central 

Jimmy Varin, Our Lady of Providence

Adam Machala, Hendricken

Ken McDonald, North Providence

Second Team

Matt Caffrey, La Salle

David Graham, West Warwick

Todd Mascena, Hendricken

Jay Sullivan, Toll Gate

Kenric Taveras, Central

1984

First Team

Mike Reed, Classical

Tom Garrick, West Warwick

Steve Williams, Hendricken

Derrick Scurry, Woonsocket

Kevin Kolek, St Raphael

Second Team

Brad Grossguth, West Warwick

Jon Lysik, La Salle

Sean Moran, Barrington

Eric Murray, Rogers

Steve Zubiago, Classical

1987

First Team

Ed Cooley, Central

Ron Smith, Middletown

Julius Sacko, Classical

Jeff Jarry, Cumberland

Jeff Kent, La Salle

Second Team

Brien Jenkins, Middletown

Curt Lucas, Hope

Kenric Taveras, Central

Jim Varin, Our Lady of Providence

Robert Williams, St Raphael

1983

First Team

Patrick Lynch, St Raphael

Jamie Benton, La Salle

Danny McDonald, Tiverton

Tom Garrick, West Warwick

Mike Reed, Classical

Second Team

Manny Barrows, Classical

Mike Evora, Central

Derrick Scurry, Woonsocket

John Taylor, Rogers

Steve Williams, Hendricken

1986

First Team

Carl Lee, Hope

Chris Hyson, Lincoln

Curtis Moore, Davies

Todd Keefe, South Kingstown

Danny Sykes, Mount Pleasant

Second Team

Tony Almada, East Providence

Scott Kent, La Salle

Curt Lucas, Hope

Vin Mancuso, Our Lady of Providence

Adrian Waite, Hope

 

1982

First Team

Kevin Barboza, Shea

Jamie Benton, La Salle

Patrick Lynch, St Raphael

Paul Rizzo, La Salle

Jason Shipp, Ponaganset

Second Team

Richard Angell, Hendricken

Vin Britto, Hope

Joe Davenport, Mount Pleasant

Roland Reed, Our Lady of Providence

Chris Stiepock, Lincoln

1980

First Team

Brian Burke, Pilgrim

Don Perry, Mount Pleasant

Bob Britto, Our Lady of Providence

Dave Cook, Our Lady of Providence

Bill O'Brien, Mount Pleasant

Second Team

John Demitroff, Hendricken

Guy Carroll, Pilgrim

Steve Moran, St Raphael

Todd Lacey, Hope

Tony Fiore, Hendricken