All State 1960-1969

1969

First Team

Marvin Barnes, Central 

Nelson Lopes, East Providence

Richard Santos, Central 

Herman Snead, Pilgrim

Albert Soares, East Providence

Second Team

Ronald DiBattista, West Warwick

Erie Feragne, La Salle

James Koziara, De La Salle

Gerald McCall, Hendricken

Joseph Rosa, Bristol

1968

First Team

Ernest DiGregorio, North Providence

Thomas D'Amore, La Salle

Wayne Findelsen, Chariho

James Malloney, Sacred Heart

Henri McNeill, Sacred Heart

Second Team

Rogert Farrow, Woonsocket

Erie Feragne, La Salle

Carl Mancuso, North Providence

Mark O'Donnell, Westerly

Peter Porter, Pilgrim

1967

First Team

Karl Augenstein, Hendricken

Joseph Ferro, Bristol

Albert Hazard, South Kingstown

Michael McGuinn, East Providence

Paul St Onge, Westerly

Second Team

Richard Cooper, Rigers

Russell Gregory, Central Falls

Joseph McDonald, Hendricken

Gregory West, De La Salle

Johan Washington, Central   

1966

First Team

Robert Brooks, St Raphael

Donald Gray, Rogers

Raymond Johnson, South Kingstown

James Martin, East Providence

George Peckham, South Kingstown

James Such, Sacred Heart

Second Team

Nicholas DeSisto, Barrington

Ronald Cooper, Rogers 

Joseph Ferro, Bristol

Philip Gough, West Warwick

Frederick Plante, Our Lady of Providence

John Vaughn, North Kingstown

Bradley Webster, South Kingstown

1965

First Team

Robert Brooks, St Raphael 

Eugene Camara, East Providence

Michael Campbell, Sacred Heart

Raymond Johnson, South Kingstown

Stan Moody, Rogers 

Gerald Suggs, Tolman

Second Team

Mauel Alvarez, Sacred Heart

Craig Callen, Pilgrim

Michael Creedon, Hendricken

Robert Duckworth, North Kingstown

Frederick Harris, Woonsocket

William Hazzard, South Kingstown

1964

First Team

Francis Holland, Hope

Stuart Marquis, East Providence

Stan Moody, Rogers 

Donald Suggs, Tolman

Richard Rouleau, Sacred Heart

Second Team

Joseph DeCotis, De La Salle

Joseph DeSisto, Barrington

Francis Reavey, East Providence

Dennis Smith, Mt St Charles

Gerald Suggs, Tolman

1963

First Team

Charles Holder, Rogers

Donald Kaull, Rogers

James McNaught, Central Falls

Thomas Smile, Tolman

Donald Suggs, Tolman

Second Team

Joseph DeCotis, De La Salle

Henry Gambardella, La Salle

David Lopes, La Salle

Michael Norton, North Providence

William Reynolds, Barrington

1962

First Team

Donald Kaull, Rogers

Albert Lopes, Hope

Ernest Medeiros, East Providence

Peter St Onge, Westerly

Thomas Walsh, East Providence

Second Team

Michael Aragao, Cumberland

Frank Eighme, Barrington

Victor Fontaine, Sacred Heart

James McNaught, Central Falls

Donald Suggs, Tolman

1961

First Team

Thomas Cannon, Hope

Carlton Chace, Hope

James Cox, Classical

Albert Lopes, Hope

William McCaughey, Warwick

Second Team

Robert Blomstedt, East Providence

Townsend Clarke, Rogers

Steven Ingram, East Providence

Norman Lambert, Hope

Robert Sisson, Westerly

1960

First Team

Raymond Andreasen, La Salle

Carlton Chace, Hope

Dennis Dillon, La Salle

Roger Hamilton, Westerly

Frederick Roever, Westerly

Second Team

Michael Copice, Coventry

Michael Fayerweather, South Kingstown

Maurice Lamb, Westerly

Barrie McClean, Deering

Joseph Pinto, Central Falls