All State 1950-1959

1959

First Team

Edward Arage, Central Falls

Dennis Dillon, La Salle

William Nicynski, Central Falls

Albert Santio, Hope

James Ahern, Hope

Second Team

Andrew Anderson, De La Salle

Wayland Barney, Rogers

Michael Fayerweather, So.Kingstown

John Gibson, De La Salle

Roger Hamilton, Westerly

Errol Hunt, Central

Robert Rouleau, Sacred Heart

1958

First Team

Albert Santio, Hope

Frank Reale, Westerly 

Ronald Stenhouse, Westerly 

Len Deffew, Central Falls

Paul Fry, South Kingstown

Second Team

James Ahern, Hope

William Nicynski, Central Falls

John Gibson, De La Salle

Bob Arrighi, Tolman

Ed Rogers, East Providence

Mike Reeder, Pawtucket West

Rollie Mars, South Kingstown

1957

First Team

Christopher Mitchell, La Salle

Ronald Stenhouse, Westerly

Paul Fry, South Kingstown

John Riley, La Salle

Ronald Felber, Central Falls

Second Team

Berard Chaput, Sacred Heart

John Anderson, Rogers

Albert Santio, Hope

Raymond Barboza, East Providence

Joseph Harris, South Kingstown

1956

First Team

Harry Edmonds, East Providence

John Anderson, Rogers

James Williamson, Westerly

Christopher Mitchell, La Salle

Raymond Locke, Barrington

Second Team

Walter Scott, Woonsocket

Roy Bailey, Westerly

Roger Roberts, Mt St Charles

Wesley Briggs, Hope

Dwight Dunn, Rogers

1955

First Team

William SullivanWesterly

Philip AylwardSt Raphael

Alex RobertsPawtucket West

George WilliamsonWesterly

Charles CottonHope

Second Team

Joseph CaitoBarrington

Wesley BriggsHope

Paul MartinDeLaSalle

John MaioCranston

Sterns WoodRogers

1954

First Team

John O'Connor, De La Salle

Harry Edmonds, East Providence

Joseph Hughes, Central Falls

Lionel Jenkins, Mt St Charles

John Harrington, De La Salle

Second Team

Roland Benoit, Sacred Heart

Philip Aylward, St Raphael

William Sullivan, Westerly

Steven D'Aquair, East Providence

Robert Boisvert, West Warwick

1953

First Team

George Butler, De La Salle

Donald Beattie, De La Salle

George Ferguson, North Providence

Henry Sullivan, Rogers

Lionel Jenkins, Mt St Charles

Second Team

Roger Marell, St Raphael

Robert Lefaivre, Pawtucket East

Harry Chaplin, East Providence

Leonard Hicks, Aldrich

Joseph Quaratella, Westerly

1952

First Team

Pete Kosty, Pawtucket East

Robert Serra, Westerly

Harry Chaplin, East Providence

Richard Santaniello, La Salle

John Mellekas, Rogers

Second Team

Donald Brown, South Kingstown

Kenneth Bennett, Westerly

Paul Lyons, Pawtucket East

George Ferguson, North Providence

Emiddio Petrarca, West Warwick

Henry Sullivan, Rogers

Daniel Ahearn, De La Salle

1951

First Team

Donald Crecelius, Lockwood

Robert Powers, Aldrich

Robert Serra, Westerly

Dave Stenhouse, Westerly

Richard McGee, De La Salle

Second Team

Paul Gaines, Rogers 

James Pendergast, Gorton

Raymond Wilson, Rogers 

William Willis, De La Salle

William Sydiowski, La Salle

Blair Barrows, Cranston

1950

First Team

John Durkin, Pawtucket West

Tom Murphy, DeLaSalle

Gerry Cahill, LaSalle

Dave Stenhouse, Westerly

Ken Kerr, De La Salle

Second Team

Lou Murgo, Colt Memorial

Bob Connick, East Providence

Don Crecelius, Lockwood

Robert Powers, Aldrich

John O'Hara, La Salle

Al Jackson, Pawtucket West